Vai arī kontaktlēcas būtu pirmās vajadzības pirkums? Vai arī tomēr kaut kāda ekstra?

Kad tika radītas lēcas, tad pilnībā pārvērtās cilvēku izpratne par redzes problēmu korekciju. Pacienti, kas slikti redz tālu vai tuvumā, var arī bez bailēm braukt, nodarboties ar sportu, peldēt kā arī redzēt dažāda veida afišas un citus uzrakstus, nenēsājot brilles. Bet kā kontaktlēcas radās?
Droši vien tas var likties neticami, taču mēģinājumi izstrādāt lēcas acīm bija jau uzsākti sešpadsmitā gadsimta pašās beigās un tas bija L. da Vinči izmēģinājums. No tā palikušajos pierakstos ir 1508. gada uzmetumi, kur aprakstīta ierīce, kas domāta redzes labošanai. Pierakstos rakstīts, ka savdabīga lēca jāuzliek tieši uz acs un tā palīdz redzēt. Mūsdienās zinātnieki ir pārliecināti, kad tieši šis Leonardo izgudrojums kļuva par šodienas kontaktlēcas prototipu.
Taču da Vinči izgudrojums tad nesaņēma piekrišanu un gandrīz četrsimt gadus bija aizmirst. Vienīgi 1887. gadā stikla pūtējs F. Müllers izmantoja Leonardo ideju. Tika radītas sava veida protēzes, kuras atdarina acs veidolu. Tā lēcas daļa, kura ir virs baltuma acij, bija no balta stikla, bet sastāvdaļa, kas ir virs pašas zīlītes - no caurspīdīga.
Un tad pa īstam milzīgs sasniegums bija tad, kad tieši K.Tauhey 1947.g. izgatavoja pirmās kontaktlēcas ar mazu diametru, kurš apklāja tikai acs radzeni, šīs kontaktlēcas tika izgatavotas no pvc, un nemaz nelīdzinājās stikla lēcām. Vēlāk kontaktlēcas pārtapa par tādām, kādas tās mēs redzam uz šodienu.
Un šodien pat var nopirkt kontaktlēcas internetā, bez šaubām, ja ir zināms, kādas tad lēcas vajadzīgas. Taču eksistē pat tāda veida kontaktlēcas interneta veikals https://www.manaslecas.lv/ , kur pieejami ārsti, kuri varētu pārbaudīt acis kā arī izrakstīt lēcas acīm. Tehnoloģijas attīstās un viss paliek ērtāks. Pie tam, ja pirms tam pirmās kontaktlēcas bija diezgan dārgas, taču šobrīd lēcas cena patīkami pārsteidz.
Cik tad salīdzinoši dažādu lēcu variantu tad ir piedāvājumā un vēl kā var viņas piemeklēt?
Pirmais, kam vērst īpašu uzmanību, kad tiek izvēlētas kontaktlēcas, ir tieši tas, vai lēcas jau ir cietas vai mīkstas. Cietās kontaktlēcas ļoti pilnveidojās. Sākotnēji tās bija no stikla, pēc tam jau no organiska stikla, plastmasas un noklāja visu acs priekšējo virsmu. Pēdējais posms jau bija ražošana no specifiska materiāla - silikona akrilāta. Galvenās cieto lēcu īpašības ir minimāls redzējuma izkropļojums (šeit pats materiāls vislabāk saglabā savu formu), izturība pret bojājumiem, mazāk nokļūst netīrumi uz tā, vajadzība mitrināt lēcas ir daudz mazāka, tā kā tās ir bez ūdens un neizžūst ilgi valkājot, labi rūpējoties, lietošanas laiks pārsniedz mīksto lēcu lietošanas termiņu. Mīkstās kontaktlēcas tad ir taisītas no īpaša materiāla, kas ir elastīgs - silikona hidrogēla vai hidrogēla. Pēc lēcu maiņas tās var iedalīt: vienas dienas lēcas (vienreizējas), vienas nedēļas vai arī divu nedēļu kontaktlēcas, plānotā nomaiņa, kuras jāmaina ik pēc 1-3 mēnešiem un visbeidzot tradicionālās, kuras maina jau pēc 6 mēnešiem. Bez šaubām, ikvienas lēcas cena ir atkarīga ne vienīgi no materiāla, bet, protams, arī no nēsāšanas ilguma. Pie tam ir vēl krāsainās kontaktlēcas, kuras var pilnīgi izmainīt ārējo izskatu. Lēcas internetā ir pieejamas lielā vairumā un arī speciālisti Jums varētu sniegt izsmelošas atbildes lēcu izvēlē. Nav noliedzams, ka, nozīmīgi, lai pati lēcas cena nemaz nav īpaši zema, tā kā kvalitātei šajā gadījumā tad ir ievērojama loma un vislabāk atlasīt pārbaudītu ražotāju.