Zelta koks smiltsērkšķis, cik tad nozīmīgs tas var būt cilvēka organismam?

Īss krūmaugs ar spilgti oranžīgiem augļiem - smiltsērkšķi jeb zelta koks. Smiltsērkšķu dzimtene ir Ķīna, Mongolija , kā arī Krievija. Un tad tagad smiltsērkšķu stādi jau ir izplatīti jebkurā pasaules malā. Smiltsērkšķu augi nav īsti diezgan prasīgi. Interesants apstāklis, ka pat smiltsērkšķu audzēšana var tikt īstenota kā smilšainās un oļainās augsnēs, gan arī ūdens krastos. Smiltsērkšķu augi ļoti labi izaug pat kalnainās vietās - vairāk kā 2000 metru augstumā virs jūras līmeņa. Ņemot vērā to, ka smiltsērkšķis ir ērkšķains krūmājs, to iestāda kā dzīvžogus, gan arī grāvju un nogāžu nostiprināšanai. Vēl arī smiltsērkšķu ogas aktīvi pielieto tautas medicīnā un ēdienu pagatavošanā, tās jau ir saņēmušas tik ļoti milzīgu cilvēku mīlestību ar to bagātīgo sastāvu un neparastu specifisko garšas sajūtu.
Lasīt vairāk te - https://amberfarm.lv/
Unikālās raksturīpašības, kuras ir smiltsērkšķu ogu sastāvā
Pašas smiltsērkšķu ogas tiek iedalītas kā arī multivitamīni. Tās satur sevī dažādus provitamīnus A( līdz pat 10,9 mg%) un vēl vitamīnus (B1, B2, B3, B6, C, E, K utt.). Ogas satur arī 3-6% cukura (glikoze un fruktoze), organiskās skābes (līdz 2,5%) - ābolu skābi, vīnskābi utt., Dzeltenās krāsvielas kvercetīnu, miecvielas, taukaino eļļu, kuras ogu mīkstajā daļā ir 9%, bet seklās pat veseli divpadsmit procenti.
Lapās un arī mizā bija uziets 0,4% apmērā alkaloīds hipofēns, askorbīnskābe un pat līdz desmit atšķirīgiem tanīniem, bet mizā - līdz pat 3% atšķirīga sastāva taukvielas.
Smiltsērkšķi spēj uzkrāt taukvielu, kas sastāv no triacilglicerīniem kopā ar piesātinātām vai nepiesātinātām taukskābēm, pie tam starp pēdējām pārsvaru gūst mono nepiesātinātās skābes; pektīns, organiskās skābes, flavonoīdi, nikotīna skābe un folija skābe, makro un mikro elementi (Br, Fe, Zinc, Cu, Mn, K, Ca), cukuri, kā arī citi augu antibiotiku varianti.
Pati smiltsērkšķu eļļa no mīkstuma ir spilgti oranžā krāsā, bet no sēklām - dzeltenīgs, turklāt tā ķīmiskais sastāvs mazliet ir atšķirīgs viens no otra. Eļļa no ogām satur līdz 0,350% karotīna un vēl karotinoīdus, tiamīnu, salīdzinoši lielu skaitu tokoferola - 0,165%, kā arī ievērojamu daudzuma vitamīna F, kas tad regulē ādas vielmaiņu.
Smiltsērkšķu sula, tēja, ievārījums, ko vēl izmanto mūsu veselībai?
Senos laikos zāļu darinātāji tieši smiltsērkšķu ogas izmantoja daudzu kaišu dziedniecībā. Piem., smiltsērkšķu sula bija izvēlēta zarnu traucējumu ārstēšanā un kuņģa sekrēcijas samazināšanā. Ogu novārījumu ieteica dzert reimatisma, cukura diabēta, vitamīnu trūkumu vai arī gremošanas trakta problēmu gadījumā. Arī patlaban smiltsērkšķu eļļa un sula var būt pielietota veselības uzlabošanai, bez tam tās cena nemaz nav tik liela.
Ogas ideāli piemērotas desertiem un priekš smiltsērkšķu sulas pagatavošana mājas apstākļos. Daudzas receptes pieejamas interneta tīklā. Ja vēlaties, varat pasūtīt jau gatavu produktu, lielā piedāvājumā pieejama pie tam arī smiltsērkšķu tēja un smiltsērkšķu ievārījums, dažādas mērces un arī konfektes.
Kosmetoloģijā smiltsērkšķu augi var būt plaši pielietoti pret jebkāda veida tumšiem lokiem, grumbām, gan arī pret matu